log in

Други

Катализатор

Катализатор - принципи на работа

Всяка една кола е потенциален източник на вредни газове (като се има предвид тези в добро техническо състояние!) представете си колко много коли има по света и колко замърсяват въздуха, който дишаме. Особенно в големите градове това е основен проблем, понеже има прекалено много коли на едно място.

 За да се разрешат тези проблеми се създават и приемат закони за вредните емисия, които най-вече се спазват в Европа. Това са закони, които поставят изисквания пред автомобилните производители за това колко вредни емисии могат да изхвърлят автомобилите им. С цел да спазват тези закони, както и чистотата на планетата ни, тези авто производители налагат различни промени в двигателите, ауспух системите и тн.. Именно от тези промени идва и идеята за създаването на катализатора, който третира газовете преди те да напуснат автомобила и премахва част от вредните емисии. В тази статия ще разберете повече за вредните газове, които автомобилът изхвърля и как катализатора се справя с тях.

•    Вредните емисии, които автомобилите ни изхвърлят

 

Катализатор

 
С цел да контролират нивото на вредата, която нанасят на природата, при новите автомобили се внимава за количеството гориво, което те изгарят. Изчислена е една "идеална" точка, която ако се поддържа замърсяването от изгореното гориво е минимално. Тази точка представлява един вид идеален коефициент на смеската въздух-гориво, така че ако се поддържа този коефициент или приблизително да има минимално замърсяване. Теоритично при този коефициент цялото гориво, което е вкарано ще бъде изгорено точно с въздуха. Т. е. няма да остане не изгорено гориво или употребен въздух, които по-късно ще бъдат изхвърлени. За бензиновите двигатели този коефициент е 14.7:1 . Е разбира се този коефициент много варира при различния начин на шофиране.
 
Вредните емисии от автомобил са:
 
- Азот - въздуха е 78% азот и повечето от него минава през двигателя.
- Карбон диоксид - той е резултат от горенето. Карбона в горивото се свръзва с кислорода във въздуха.
- Водни изпарения - друг остатък от горенето.
 
Тези емисии се смятат за малко вредни. Макар че карбона се смята за глобална опасност. Но тъй като процеса на горене не е никога перфектен има и други емисии, които се отделят и те са по-опасни:
 
- Карбон моноксид - отровен газ, които е безцветен.
- Хидрокарбон - най-често се отделят от не добре изгоряло гориво и изпаренията.
- Оксид и Азотен двуокис - причинител на смог, киселинен дъжд и кожни заболявания.
 
Това са трите най-опасни вредители отделяни от автомобилите ни. Именно с тях се справя катализатора.

 

 

katalysator, Катализатор

 
•    Как катализатора намалява вредните емисии?
 
Повечето от новите коли имат така наречения троен катализатор. Троен се нарича, защото се справя с най-вредни газове, които се отделят, чрез три етапа. Той използва два различни вида катализатори в себе си - намаляващ катализатор и оксидиращ катализатор. Те са състоят от керамична повърхност покрити с метал, обикновено от платина.
 
Има два главни вида: клетъчна конструкция (приличаща на медна пита) и керамични мъниста. В повечето автомобили , днес катализаторите са с клетъчна конструкция.

А. Намаляващ катализатор B. Оксидиращ катализатор C. Kлетъчна конструкция (тип медна пита)
 
•    Намаляващ катализатор
 
Намаляващия катализатор е първия етап от катализатора. Той използва платиния и радиум, за да намали Оксида и Азотния двуокис. Когато азотна или азот двуокисна молекула останови контакт с катализатора, той извлича нитроген атома от нея и го задържа, като освобождава кислорода.
 
•    Оксидиращ катализатор
 
Оксидиращия катализатор е втори етап от катализатора. Той намалява неизгорелите хидрокарбони и карбон моноксиди като ги изгаря (оксидира) през платиниев и катализатор.