log in

Електроника

Методи за измерване на налягане

Става чрез използването на датчик за абсолютно налягане всмукателния колектор (MAP) .Използва се най-често като евтина алтернатива на датчиците за натоварване на двигателя. Сравнително ниската себестойност е причина за широкото му разпространение, въпреки че неговите измервания не са така точни, както тези на различните типове датчици за измерване на количество въздух. MAP измерва разреждането на смукателния колектор и посредством чувствителен елемент преобразува сигнала в електрически, за да го върне към ECM. MAP може да се намира в двигателния отсек като отделен компонент или да е вграден в ECM (виж Фиг.1.5)

 

MAP се използва и при двата типа системи впръскване – Mpi и SPi, но е по разпространен при SPi. MAP е свързан към смукателния колектор чрез вакуум маркуч. Вакуум маркучът е смукателния колектор задейства диафрагмата на MAP. Преобразувателят на датчика превръща измереното налягане в електрически сигнал, който се връща към ECM. MAP се изчислява по формулата:

(1) „Абсолютно налягане” = „Атмосферно налягане” – „Налягане в смукателния колектор”

 

Използвайки метода обороти/ плътност, ECM изчислява отношението гориво-въздух в зависимост от сигнала на MAP и оборотите на двигателя.Този метод се основава на теорията, че на всеки оборот двигателят засмуква фиксиран въздух. Точността на този метод не може да се сравнява с този на датчика за количество въздух, който след точно измерване на въздушния поток изчислява отношението гориво – въздух въз основа на обема или количеството въздух, засмукан в двигателя. Когато нивото на вакуума в смукателния колектор е високо (например при празен ход), MAP е сравнително ниско и ECM осигурява по-малко гориво. MAP се среща в две разновидности. По – широко разпространената от тях е аналогов датчик, чието сигнално напрежение е пропорционално на натоварването. Другата се използва при системите Ford EEC I и представлява цифров датчик. Цифровият MAP изпраща сигнал с правоъгълна крива във вид на честотата. При нарастване на натоварването честотата също се увеличава, а отчетеното в ms време между импулсите намалява. ECM реагира много по – бързо на цифров сигнал, тъй като не е необходимо да преобразува аналогов сигнал в цифров. При система с „мокър” смукателен колектор (например SPi) промяната на налягането в колектора може да предизвика навлизане на гориво във вакуум маркуча, което може да достигне до MAP. За предотвратяване на това се използва уловител и съответно се трасира вакуум маркуча. Ако горивото достигне MAP, диафрагмата му може да бъде увредена. Приложенията с MAP като отделен компонент са с по – евтина поддръжка. Когато MAP е вграден в ECM, дефектирането на датчика ще наложи подмяната на ECM. При Mpi системите смукателният колектор е „сух” и в него не попада гориво, тъй като то се впръсква над смукателните клапани. Следователно няма риск от проникване на гориво в MAP и замърсяване на диафрагмата му, а уловител не се използва.

(Фиг.1.5 А) разрез на MAP сензор и изходна графика

Фиг. 1.6 Датчик за абсолютно налягане в смукателния колектор – комплект

1 – MAP датчик

2 – Скрепителни винтове

3 – Вакуум маркуч

4 – Конектор на MAP датчика