log in

Спирачна система

Спирачна система

Brake Drums, Барабанни спирачки

Спирачната система на колата ви е едно от тези неща, за които се сещате само когато се развали... Примерно когато отидете на сервиз и ви кажат: "Вашите ротори са за смяна ще струва ... лв " или когато ви светне жълтата предупредителна лампичка. Защо да чакате неприятни изненади за изкочат? Разбирането на принципа на работа на спирачната система на автомобила ви може да ви спести пари и да ви помогне да карате по-безопасно и да ви спести много повече от пари.

 Все пак не забравяйте правилото: Колкото повече знаеш, толкова по-добре се грижиш за автомобила си".

 

 

Break System, Спирачна система, Спирачна уредба, Спирчки

Теория на спирането

 

 

 

 

Ако имате познаци физици или изучаващи физика попитайте ги и те ще ви кажат, че принципът е съвсем прост: спирачките конвертират кинетичната енергия на автомобила в топлина. Предвод: спирачките спират колата :) - или по-точно спирачките спират колелaта на автомобила. Има голяма разлика между двете определения, защото и най-мощните спирачки няма да спрат колата ви навреме, ако няма добро сцепление. Натисни рязко педала на спирачката (както на всички ни се е случвало) и колелaта спират да се въртят... но автомобила си продължава плъзгайки се щастливо.. за сметка на това вие няма да сте никак щастливи! Има много шофьори, които мислят че плъзгането е признак на проблем със спирачките, което всъщност е проблем на шофьора, който не е успял да схване принципа на работа на спирачната система.

 

brake circuit, Спирачен кръг

Основи на теорията

 

Стандартната спирачна система на обикновен цивилен (т.е. не спортен) автомобил е доста простa като механизъм. Когато настъпиш педала на спирачката, силата от натиска ти се поема от устройство наречено - "спирачна помпа". Той съдържа бутало, което указва сила върху редица от хидравлични спирачни "маркучи",от които всяка един води до всяко едно колело на автомобила. На всяко колело налягането на спирачната течност управлява спирачките като плъзга бутала, които бутат накладки срещу барабана или спирачния диск. Триенето между тях е тази сила, която спира колелата и като следствие автомобила.

Когато накладките се износят доста, вследствие на триенето и настане време за смяна, те са проектирани така, че да издават изключително силен, дразнещ и забележим шум, който трябва (би трябвало) да предупреждава водача, че е дошло време за тяхната смяна. Обърнете внимание на предупреждението! Вече износените накладки имат много по-малка ефективност, от новите. Затова внимавайте за такива знаци, защото ако игнорирате тези предупреждения дълго време можете сериозно да увредите роторите.
Дори и при редовна смяна на накладките, често автомобилът ви има нужда от профилактични прегледи от време на време. Повърхността на барабаните и спирачните дискове се износва, дори и при неинтензивна употреба. Затова понякога имат нужда от обработка, за да работят нормално.
Повечето съвременни спирачни системи са с пъти по-"мощни" от двигателя на колата, затова с пълна скорост дори и доста мощните автомобили могат да спират лесно и сигурно. Всички автомобили естествено имат и ръчна спирачка (спирачка за паркиране, спирачка при спешни случай и тн..), която както знаете работи независима от спирачната система. Тя обикновенно работи със задните колела на автомобила и е създадена да помогне при случай когато има хидравличен проблем с основната спирачна система.

 

 

Пo-добро спиране

 

Автомобилните заводи с годините са развивали спирачната система и са подобрявали фунцкиите й да спира по-добре и да е по-сигурна, до достигане на високите и технологии днес. "Силовите" спирачки са стандартни за повечето "цивилни" (не спортни) автомобили и те изпозлват енергията от двигателя, за да помогнат на шофьора с по-леко натискане на педала на спирачката да спира автомобила.
За да предотвратят внезапното отказване на спирачките, поради някаква грешка в системата, по-модерните автомобили всъщност имат две паралелни спирачни системи, като всяка една контролира две от колелата на автомобила.

 

Brake Drums, Барабанни спирачки

 

 

По този начин, дори и една от спирачните системи да откаже поради генерална грешка, другата система все още може да спре автомобила.
Самите спирачки също са се подобрили много с годините. Преди няколко десетилетия, спирачките тип барабани са били широко използвани. Този вид спирачки представляват - монтиран барабан, който се върти с колелото. Вътре в барабана има неподвижни "обувки" обърнати с грапавата повърхност от материал който служи за триене. Тези така наречени "обувки" се притискат към барабана при натискане на спирачния педал, причинявайки триене и спиране на автомобила. Барабаните работят добре.. но те имат ускорен процес на износване (поради голямото отделяне на топлина от триенето) , което може да причини сериозен спирачен проблем, при редовно използване (което е неизбежно когато автомобила е в движение). Този проблем се получава в следствие на силното загряване на спирачките, спирачната сила бързо намалява и частите на спирачките и накладките могат лесно да бъдат увредени и извадени от контрол.
Много значителния напредък на спирачната индустрия идва с изпозлването на спирачните дискове, които днес се използват на всеки автомобил, поне на предните колела задължително (които вършат основната работа). Дисковите спирачни системи

 се състоят от метални (или от "екзотична" материя при някой спортни автомобили) дискове (ротори) който се въртят заедно с колелото и челюсти, които стискат диска, със сменяем триещ се материал, при натискане на спирачките. Под въздействието на многото въздушни струй, които минават, тези спирачните дискове лесно се охлаждат и намаляват износването при непрекъснатото триене.
Като добавка при много автомобили специално маски се използват, за да се осигури още по-голям въздушен поток, а при някой спортни автомобили спирачките имат самостоятелна охладителна система. Тогава когато спирачните проблеми, като износването за което споменахме, са били общи проблеми, при планинско шофиране шофьорите са променяли трансмисията с "по-твърда" с цел при спиране, спирачките да имат по-малко натоварване от тежестта на автомобила. С новото поколение спирачки, това не е нужно, освен когато евентуално не сваляш много тежки товари по планина или надолнище.

Anti-lock Braking Systems (ABS)

 Да всички сме чували за него... повечето нови автомобили го имат задължително, а някои по-стари като екстра. Гумите на автомобила генерират намаляването на скоростта, когато спирачната сила е пренесана върху тях, но в повечето случай при рязко натискане колелата блокират. Тогава гумите губят сцеплението си с пътя и започват да се плъзгат, тогава силата на намаляване на скоростта се губи, контролът върху автомобила също и шофьора вече няма власт над управлението, колата върви на където си иска.

 
Електронно контролирана анти-блокирваща спирачна система въвежда много нови възможности на контролираемост на автомобила и намалява спирачния път в повечето от случайте при дъжд и завои. ABS-ът използва комбинация от електронни и хидравлични контролери, за да позволи нормално действия на спирачките до момента, в който колелата блокират, тогава системата се включва за да контролира налягането на спирачната течност, за да използва уптималната възможност за спиране, която пътната обстановка позволява.
Типичните ABS системи имат сензори за скоростта на всяко едно колело, които добиват непрестанна информация и я изпращат на ABS компютъра. Компютъра използва тази информация, за да определи средната скорост на автомобила и да реагира при блокирането на някое колело. Тъй като всяко колело се контролира независимо (при четери каналната ABS система) налягането на спирачната течност се ограничава автоматично или намалява при колелото, което блокира.
Три канална ABS система е леко по-малко комплексна система, която се използва при някой автомобили. Тя позволява независим контрол върху всяко едно от предните колелета, но прилага едно и също налягане на спирачната течност при задните две колела.
Няма много голяма разлика между представянето на автомбила с тези два различни вида ABS системи и двете имат забележителни предимства пред спирачните системи без ABS.
При блокирането на колело единствение начин за отблокирането му, при колите без ABS, е като шофьора отпусне педала, което намалява налягането на спирачната течност при всички колела обаче, този начин го знаем при спиране на тежка пътна обстановка като силен сняг или обилен дъжд, тогава имитираме това което ABS прави. ABS може да осигури по-малък спирачен път дори при трудни ситуации от обикновенните спирачни системи, дори и при шофирането на експерт.
Шофирането при наличието на ABS не се нуждае от специални шофьорски умения... по-скоро се нуждаете от отучване на някой навици, които сте изградили при шофирането без ABS.