log in

Ходова част

Окачване на автомобила

1. Предназначение и видове:
1.1.Предназначение на окачването на автомобила: окачването служи за еластично свързване на рамата или каросерията с мостовете на автомобила; за намаляване на динамичните натоварвания и осигуряване на гасене на трептенията на каросерията и колелата.
1.2. Видове окачване:
•    Зависимо окачване – при него при промяна на положението на едното колело (при преминаване през неравност) се променя и положението на другото колело.
•    Независимо окачване – при него при промяна на положението на едното колело (при преминаване през неравност) не се изменя и положението на другото колело.
Окачването в зависимост от вида на еластичния елемент се дели на: окачване с листови еластични елементи и окачване с пружинни еластични елементи.
1.3. Видове еластични елементи: най-често се използват листови или пружинни еластични елементи. По-рядко се използват торзиони и пневматични (балонни или диафрагмени) еластични елементи.

2. Устройство:
2.1. Устройство  на ресор: ресорът е съставен от стоманени листове с различни кривини,  така че преди да се монтира към автомобила да има предварително натягане при стягането му с централния болт. По този начин при натоварване на ресора напрежението в главния лист намалява. При проектиране на ресора особено внимание на ушите, които изпитват голямо напрежение при предаване на тикащите сили. При по-малки натоварвания (при леките автомобили) ушите се образуват само от главния лист. При по-големи натоварвания ушите на ресора често се усилват с втори и трети лист. За да бъдат по-меки, ресорите се правят от голям брой тънки листове. От друга страна за да бъдат ушите достатъчно яки главния  лист се прави с по-голяма дебелина. За да се предотврати страничното изместване на ресорните листове един спрямо друг се използват U-образни скоби, прегънати краища, щифтове затегнати в по-долни листове влизащи в овални отвори на по-горните, ролка заложени в долните листове , служещи за опора на горните, и специален профил на ресорните листове.
2.2. Устройство на амортисьор: прътът на амортисьора, на който е заварено ухо, се свързва с рамата или каросерията на автомобила. Ухото на кожуха е свързано с гредата на моста или с лоста на колелата. Цилиндърът на амортисьора е затворен отгоре с направляващата на пръта, а от долу – с дъно, което същевременно е и тяло на клапана за сгъстяване. В буталото по кръгове с различни диаметри са разположени два реда отвори. Външният от тях е съединен с пръстеновиден жлеб и е затворен с пропускателния клапан, снабден със слаба звездообразна пружина, чието разтягане може да се регулира с шайба. Вътрешният кръг от отвори е свързан отдолу също с пръстеновиден жлеб и е затворен с клапан за източване. Той се състои от два стоманени диска, притискани към буталото с шайба и пружина. Пръстеновидният жлеб се съединява с подбуталната кутия чрез дроселни прореза, които са направени на един от дисковете. В тялото на клапана за сгъстяване също така са направени ред отвори, които се затварят от пропускателния клапан, притиснат от звездообразна пружина. На горното чело на тялото са прорязани два канала. В тялото е монтиран капакът за сгъстяване със седло и пружина.
2.3. Устройство на стабилизатор: представлява стоманен кръгъл прът, разположен напречно на автомобила и усукващ се при наклоняване на каросерията. Закрепените към гредите на рамата гнезда са монтирани гумените втулки, през които минава кръглият прът.


3. Действие:
3.1. Действие на ресор:
3.2 Действие на телескопичен хидравличен амортисьор с двустранно действие:
•    При плавно сливане – прътът и буталото се преместват надолу и изтласкват течността от пространството под буталото в надбуталното пространство през пропускателния клапан на буталото. Част от надбуталното пространство е заето от пръта и то не може да поеме цялото количество изтласкана течност. В следствие на това част от течността се измества в пръстеновидното пространство през дроселните клапани.  В това време под действие на налягането и пружината пропускателния клапан остава отворен.
•    При рязко свиване – течността не може бързо да премине през малкото сечение на пропускателните клапани. Поради възникналото високо налягане, клапанът на сгъстяване се отваря, течността започва по-бързо да навлиза в пръстеновидното пространство и съпротивлението на амортисьора намалява.
•    При плавно отпускане – повдигащите се нагоре прът и бутало изтласкват течността от надбуталното пространство през отворите на буталото и прорезите в диска, в пространството под буталото. Допълнителната течност преминава от пръстеновидното пространство през пропускателния клапан. При преминаването на течността през малките сечения на отворите в клапана се получава хидравлично спиране, в следствие на което се гасят колебанията на ресора.
•    При рязко отпускане – пружината на клапана на буталото се свива под действието на налягането на течността и отваря клапана. В този случай течността преминава в подбуталното пространство без да се дроселира. Пропускателния клапан също е отворен и допълнителна течност преминава от пръстеновидното пространство през пропускателния клапан в подбуталното пространство.
3.3 Действие на стабилизатор:  при вертикални колебания на каросерията по време на движение на автомобила прътът се завърта в втулките – стабилизаторът не работи. В резултат на страничното наклоняване на каросерията при завой, пружините от окачването се свиват с различна величина, при което прътът се завъртва на различни страни, т.е. се усуква. Съпротивлението на пръта при усукването пречи на ресорите и наклоняването на каросерията се намалява.
4. Диагностика, техническо обслужване и ремонт:


4.1. Диагностика на телескопичен хидравличен амортисьор с двустранно действие:
•    Буталният прът има свободен ход (движи се без усилие) при свиване и разтягане:
-    ниско ниво на течността
-    нарушена работоспособност на клапаните
•    Недостатъчна сила при разтягане
-    нехерметичност на възвратния клапан
-    нарушена характеристика на пружината на възвратния клапан
-    нарушена херметичност на пропускателния клапан
-    износване на буталния прът или цилиндър
•    Недостатъчна сила при свиване:
-    нехерметичност на нагнетателния клапан
-    износване на работната повърхност на буталния прът
-    отслабване на пружината на нагнетателния клапан
•    Амостисьорът заяжда при преместване на металния прът
-    повреда на работния цилиндър
-    огъване на пръта
•    Нарушена херметичност (протича течност):
-    Разхлабена гайка на резервоара на амортисьора
-    Повреден или износен уплътнител на пръта
4.2. Техническо обслужване на окачването: след първия преглед на всеки 10000 км трябва да се извършват следните операции:
•    Външен оглед на окачването
•    Проверяват се всички маншони
•    Проверява се и при нужда се регулира хлабината в лагерите на предните колела
•    Проверяват се всички винтови връзки
На всеки 20000 км се извършват следните операции:
•    Подменя се греста в предните главини
•    Проверяват се сферичните отвори
•    На около 30000 км трябва да се проверят гумените втулки на стабилизатора и амортисьорите
•    Проверка и смазване на ресорите.
При наличие на пукнатини и деформации по елементите на предното и задното окачване трябва да се извърши смяна на елементите. Задължително се проверяват винтовите връзки и при необходимост се притягат. Особено важно е проверката на монтажните ъгли на управляемите колела. Геометрията на предния мост се проверява на всеки периодичен преглед или след смяна на някоя част от окачването на предните колела.
През 25000 – 30000 км или повече (зависи от предписания в ръководството за експлоатация пробег) се извършват следните проверки на амортисьора:
•    Амортисьорите се оглеждат за омасляване
•    Проверяват се гумените втулки в местата на закрепване и при нужда се сменят
Един от начините за проверка на работата на амортисьорите е снемане на работната му характеристика и сравняването й с еталонна.
Проверка на ресорите – листовете не трябва да имат пукнатини; централния болт и скобите трябва да са здрави и затегнати. Гумените втулки не трябва да са износени или разхлабени. Ресорите се смазват съобразно таблицата за мазане. Използваната смазка трябва да е посочена в ръководството за ремонт и експлоатация на съответния автомобил.
4.3. Ремонт на амортисьор: основните дефекти на амортисьорите са: деформации и пукнатини по детайлите на буталото и буталния прът. Буталото и буталния прът се възстановяват чрез хромиране и се шлифоват на номинален размер, а кожухът на амортисьора се изправя. Всички уплътнители се заменят с нови. При сглобяването трябва да се внимава в какво положение се поставят уплътнителите. За да не се повредят, при сглобяването могат да се използват монтажни накрайници. След сглобяването се налива необходимото количество спирачна течност. Амортисьорът се оставя в легнало положение в продължение на 10 – 12 часа за проверка на херметичността на уплътненията. Амортисьорът се изпитва на стенд, като се снема характеристиката му с цел контрол на техническото му състояние и същевременно се проверява и херметичността му.