log in

Двигатели

Моторното масло

Какво прави маслото?

Маслото смазва всички движещи се елементи в двигателя, като им доставя защитен слой , който намалява износването и триенето, което означава повече мощност към колелетата. То също помага на елементите на двигателя да остават чисти. И също така маслото охлажда двигателя като премахва прекомерната топлина от ареата на горене и в поставката на маслото.

 
Основи на маслото



Минерално масло

Минералните масла те са стандартните масла , които човек използва от деситилетия, те се произвеждат от сурово необработено масло и се миксира с някой добавки като препарат за почистване и други които съдържат елементи срещу износване. Те не са много скъпи и доставят средна мощност.

 
Синтетични масла

Синтетичните масла са напълно разработени от човек в лаборатории чрез различни химически процеси и те са по-скъпи. Синтетичните масла имат по-добра термична издръжливост, което означава че те могат да останат достатъчно "лепкави" при по-дълги периоди на използване под много по-високи температури от стандартните минерални масла.

Семи-синтетични масла
Те са комбинация от споменатите две - обикновено 70 до 80% минерално масло и 20-30% синтетично масло.
 Motor Oil, Oil, Моторно масло, Масло

Какво е вискозитет и индекс на вискозитета ?

Вискозитета(лепкавостта) е просто измерението на дебелината на слоя на маслото и неговата способност да втича при определени високи температури. Колкото по-дебел е слоя на маслото, толкова по-висок е вискозитета , колкото е по-слав, толкова по-малък е вискозитета. Цифрата, с която се измерва вискозитета се нарича индекс на вискозитета (ИВ). ИВ ни казва каква ще бъде дебелината на слоя на гориво, при награвяне. Колкото по-висок е ИВ. толкова по-издръжливо е маслото при награвяне. Колкото по-малък е този индекс толкова по-нисък е вискозитета. Но има си и недостатъци. Защото ИВ определя вискозитета на маслото при високи температури, но ако си вземите такова масло при прекалено ниски температури има опастност то да не слепне така хубаво към частите на двигателя. А пък масло с твърде нисък вискозитет може да загуби своята издръжливост при високи температури.
 

Единични (Моно) и Мулти-степенни (Мулти вискозни) масла

Има две степени на моторните масла, единично степенни(моностепенни) и мулти-степенни. Моностепенните масла обивкновенно се използват когато оперативната температура е стабилна (обикновенно при определени машини), което означава че не се срещат със зима или лято.

Мутлистепенните масла са тези които използваме днес, който са удобни за използване при различни температури, което означава че те могат да преминат и през двете зима и лято. Голяма част от маслото ще се превърне в "желе" през зимата на студените температури, ако не са прибавени полимери. За да избегнем това , се произвеждат мултивискозни масла като се добавят полимери, което означава че това масло ще е достатъчно тънко за да работи при ниски температури и достатъчно безопасно за да работи при високи температури.

 

Какви са предимствата на Мултивискозните масла ?

Мултиспененното масло е това което е направено и модифицирано така че да намалява промените на вискозитета при промяна на температурата. Мултистепенното масло ще бъде по-точно при ниски температури и по-плътно при високи от моностепенното масло.

Това означава че когато превозното средство не е изпозлвано няколко часа, двигателното масло се отаява и след като автомобилът се запали отново , на маслото му трябват няколко микросекунди за да достигне отново всички части на двигателя, които трябва да бъдат смазани. Мултистепенното масло, тъй като е по-течно при ниски температури достига по-бързо всички части на двигателя, от моностепенното, което спомага за по-малкото износване още при запалване. Мултиспенното масло обикновенно намалява разхода на гориво с 1.5 до 3% в сравнение с моностепенното масло. Мултистепенното масло осигурява по-добра защита на двигателя при ниски и високи температури от моностепенното.
 

Смесване на два различни типа масла

Казват че синтетичното масло е съвместимо с минералното, затова техният микс не е опасен. Но иначе е по-добре каквото масло си избереш първо с такова да си караш. Знае се че съдържанието на минералното масло е различно от това на синтетичното. Много хора казват да се изпозлва "измиващо" масло, преди смяната. Да измиващото масло премахва всички остатъци от минералното масло. Но използвайки го ти не можеш да махнеш всички наслоения. Доказано е че двигатели над 250,000 км работят без проблем , но след месец правят проблеми. Затова избери един вид още в началото, промии ако трябва и повече не сменяй вида на маслото.
 

Добавките полезни ли са?

Има различни видове добавки и още различни добавки към тях. Представете си... Компаниите които се занимават с разработката на моторни масла влагат милиони за подобряване на тяхните формули също така правят и автомобилните компании. Можете ли да повярвата че има някаква страхотна вълшебна формула и компаниите изсипващи милиони долари не могат да я открият... но тези които правят добавките са я намерили? И ако бяха наистина толкова полезни и неувреждащи двигателя, защо автомобилните компании не дават по една туба с всяка произведена кола. Така ще подобрят мощността на двигателя и ще намалят разхода на гориво... и още защо нито една от тези компании разработващи добавките не носи името на някоя от главните производители на масла.

Teflon

Някой добавки може да изглежда че работят в началото, но тези които съдържат капчици като Teflon могат да запушат масления филтър и маслопроводниците на двигателя. DuPont Химическа Компания създателят и собственикът на Teflon казват: " Teflon не е изпозлваем като съставна част на маслените добавки или масло които се използват при двигатели с постоянно горене"

Цинк

Друг вид добавка е тази която съдържа цинк. Цинкът се използва като средство срещу износване като добавка към маслата и е използваем като има метал към метал допир в дригателя, което по принцип не трябва да го има. Всяко масло съдържа достатъчното съдържание на цинк в себе си, защо да добавяме още? Повече цинк не ти дава повече защита , само върши работа ако имаш триене повече от нормалното.

 

Каква е връзката между лубриканта (смазката) и разхода на гориво?

Вискозитета на горивото идва от вътрешното триенето. Колкото по-висок е вискозитета, толкова по-вече е вътрешното триене. При използването на масла с нисък вискозитет загубата породена от триене вътрешно на лубриканта се намалява. И така разходът на гориво е намален. Все пак трябва да се внимава , този вид масло не е съвместим с всички двигатели.

Замърсеното масло знак ли е че нещо не е наред в двигателя?

Не замърсеното масло не е знак на проблеми с двигателя. Всъщност дори е добър знак. Това означава че маслото си върши както трябва работата - маха мръсотия и я поддържа така че да не се наслоява по частите на двигателя. Когато сменяш маслото и масленият филтър ти изхвърляш мръсотията.
 

Избиране на правилното моторно масло според климатичните условия

Погледнете графата. Разделена е на три категории - студено , нормално , горещо. Те представляват глваните климатични условия. Ние имаме четири ясно различени климатични сектора, затова по-скоро спадаме към втората графа - "нормално". Според това нека погледнем графата:
15 W40 при категория нормално изглежда най-добре. Но пък ако зимата стане по-студено от нормалното? Така че вискозитетът на маслото трябва да бъде избран така че да е съвместим с повечето възможни температури. Мисля че можем да изпозлваме масло с тази вискозност:
- максималната температура на 15W40 е +40 градуса целзии
- минималната температура на 15W40 е - 15 градуса целзии
10W40 както виждате също е добре, защото ще сме презастраховани до -20 градуса целзии.