log in

Двигатели

Пускова система

1. Предназначение, изисквания, видове:
1.1. Предназначение: да пусне двигателя с вътрешно горене в ход.
1.2. Изисквания:
•    Определена пускова честота на въртене, която да се получи от достатъчно мощен източник на външна енергия. Под пускова честота разбираме такава минимална честота на въртене на двигателя при която той ще може самостоятелно да работи. Пусковата честота на въртене на двигателя зависи от вида му, от ходовия обем на цилиндрите и от степента на сгъстяване. За бензинови двигатели пусковата честота на въртене е от 30 – 60 мин‾¹ , а за дизеловите от 100 – 150 мин‾¹ и повече. За дизеловите двигатели пусковата честота на въртене е по – висока поради естеството на смесообразуване и запалването на горивната смес. При ниски честоти на въртене поради пропуски и ниска температура на частите въздухът в процеса сгъстяване не може да достигне нужната температура и да се самовъзпламени впръснатото гориво. Този проблем за бензиновите двигатели не съществува, защото се сгъстява готова горивна смес и възпламеняването е от електрическа искра.


•    Готовност на двигателя за пускане – състои се в пълна техническа изправност, изключване на външното натоварване, обогатяване на горивната смес, предварително подгряване на цилиндрите и засмукания въздух и др.
Източникът на външна енергия служи за преодоляване на съпротивленията при пускане на двигателя – триене между частите, работа за сгъстяване на работното вещество в цилиндрите и работа за преодоляване на инертността на подвижните части на двигателя.
1.3. Видове: определят се от източника на външна енергия.
•    Ръчно пускане
•    Пневматична пускова система
•    Уредба с пусков двигател
•    Електростартерна пускова
1.4. Устройствата за облекчение пускането на двигателя:
•    Декомпресорен механизъм
•    Нагревателни свещи
•    Пускови течности
•    Пусков нагревател


2. Устройство
2.1. Общо устройство на електростартерна пускова система: електростартерната пускова система се състои от: стартер, акумулаторна батерия, контактен ключ, електродвигател за постоянен ток, силово реле, контактна пластина, намотка, котва, колектор, зацепващ механизъм, лост, пиньон и маховик.
2.2. Устройство на пусков електродвигател (стартер): в статора с винтове са закрепени четири полюсни сърцевини, на които са поставени възбудителните намотки. Възбудителната намотка е разделена на две паралелни части, във всяка от които са включени по две последователно свързани бобини. Намотките на бобините са изолирани една от друга с кабелна хартия и обвити с памучно-хртиена лента, напоена с лак. Рототър на електродвигателя се състои от вал с надяната върху него, на шлици, сърцевина (пакет) от листова електротехническа стомана, намотка и колектор. Проводниците на намотката са положени в жлебова на сърцевината и са припоени към пластините на колектора. Валът на ротора е лагеруван в три втулки, които са запресовани в капаците и в междинната опора. Осовото преместване на вала на ротора се ограничава с регулировъчните шайби. Капаците са свързани помежду си с два болта. На задния капак са монтирани четири четкодържателя, като два от тях са изолирани от масата. В четкодържателите са поставени четките, изработени от мед, олово, калай и графит. Добавките на олово и калай намаляват искренето, спадането на напрежението и износването на колектора. Четките се притискат към колектора от пружини с определена сила. Уплътението на статора се осигурява от защитен капак и гумени уплътнител.
3. Действие на електростартерна пускова система: при завъртане на контактния ключ, веригите на запалването и на намотката на включващото реле се затварят. Котвата на релето се притегля към сърцевината на електромагните и веригата на силовото реле се затваря. Съвместното действие на намотките 21 и 22 прителгя котвата на релето на ляво, в резултат на което задвижващия лост премества зацепващия механизъм (бендикса) надясно по оста на роторния вал до зацепваен на поньона с венеца на маховика. Премстването на винтовите шлици на роторния вал е съпроводено със завъртане на пиньона, което облекчава зацепването му с маховика. През това време роторът все още не се върти, тъй като токът, протичащ  през последователно свързаните намотка 21 и намотки на пусковия електродвигател, не е достичнал необходимата големина. В момента, когато котвата на силовоте реле достигне крайно ляво положение, контактния диска на котвата включва контактите на релето и намотката 21 се изключва. Сега токът през намотките на пусковия елетродвигател нараства до необходимата големина и роторът започва да се върти, предавайки въртящ момент, посредством муфата за свободен ход и пиньона, на маховика на двигателя. Въртенето на ротора предизвиква допълнително преместване на пиньона на дясно до опирането му в пръстена 2. Това преместване става за сметка на свиване на предбуферната пружина. При евентуално неуспешно пускане на двигателя в ход тази пружина служи за изключване на електрическата част на стартера. След пускане на двигателя в ход и освобождаване на контактия ключ, включващото реле се изключва и по този начин прекъсва веригата на силовото реле. Под действие на възвратната пружина 24, котвата се връща надясно в изходно положение, а лостът изважда пиньона от зацепването му с маховика. Отцепването нсе подпомага от обратното направление на осовата сила в шлиците поради ускореното въртене на маховика.
4. Диагностика, техническо обслужване и ремонт:
4.1. Диагностика на електростартерна пускова система: основни неизправности и диагностични признаци:
•    Ротор - неизправности: прекъсване на проводниците и късо съединение на намотките; признаци: роторът не се върти и коляновия вал също, но с повишен шум.
•    Колектор - неизправности: окисляване на колектора и износване на четките; признаци: стартера отказва да работи.
•    Силово реле - неизправности: нарушаване контакта във включващия сектор и прекъсване или късо съединение на намотката; признаци: зъбното колело не се залепва с венеца на маховика.
•    Включващо реле - неизправности: окисление или заваряване; признаци: стартера не се включва.
•    Включващ механизъм - неизправности: повреждане на съединителя, неизправен, регулатор на хода, деформиране на челото на зъбите; признаци: ротора се върти с голяма честота, но не превърта, има шум при включването.
•    Силовото реле се включва, но стартера не работи:
-    Окислени клеми и плочка на включвателя
-    Нарушен контакт между четките и колектора
•    Стартерът не развива необходимата честота на въртене
-    Окислени контакти
-    Омаслен колектор
-    Износени четки
-    Намалена притискателна сила на пружината
•    При включване на стартера ротора се върти с висока честота на въртене, но коляновия вал не се задвижва:
-    Износване на тялото или ролките на муфата за свободен ход
-    Повредена вилка на задвижващия механизъм
•    При включване на стартера зъбното колело стърже по венеца на маховика и се чува шум:
-    Подбити зъби
-    Неправилна регулировка на хода
•    След като се пусне стартера не се изключва – получава се от осово изместване на ротора
•    Други неизправности
-    Изгаряне на роторната намотка
-    Силно износване на колектора
4.2. Техническо обслужване:
•    Общи изисквания
-    Изваждат се полуоските на накрайниците
-    Автомобила се повдига на крик
-    Развива се проводника от токовата клема
-    Развиват се гайките с които стартера е закрепен към кожуха на маховика
•    Основни проверки
-    Електрическата изправност на ротора се проверява с пробна лампа с омометър или с трансформатор.
-    Проверка на изолацията между навивките на ротора – по повърхността му се опира стоманена пластина, а роторът се поставя върху трансформатор. Ако има повреда, пластината се притегля от нея.
-    Биенето на колектора и роторния пакет се проверява с индикаторен часовник
-    Изправността на изолацията и непрекъснатостта на намотката се проверяват с пробна лампа.
-    Капаците се проверяват за пукнатини и се определя износването на втулките.
-    С пробна лампа се проверява изолацията на четкодържачите.
-    Натискът на пружините се проверява с динамометър
-    Ако контактите на тяговото реле са окислени – се почистват с шкурка.
-    Преди сглобяване, шлиците на вала, лагерите и втулките се намазват с моторно масло.
-    Проверява се осовата хлабина на вала на ротора и се регулира чрез шайба.
•    ТО на пускова система се извършва на всеки 30 000км пробег; стартерът се сваля, разглобява, почиства и смазва.
4.3. Ремонт на електростартерна пускова система:
•    Ремонт на тялото – две групи дефекти: механични – прекъсване на резбата или шлиците на вала ; електрически – съединяване на маса на навивките на намотката и изходните накрайници. Въздушните бобини се снемат от корпуса и се надяват на железен прът. Прекъсването на съединенията или изходните накрайници се отстраняват чрез запояване, а въздушните бобини с вътрешни прекъсвания се подменят с нови.
•    Ремонт на четките – колектор – покритият с нагар, предизвиква силна искра, почиства се с шкурка или на струг до получаване на гладка повърхност. Колектора и четките с разклатени пластини не се ремонтират.
•    Тягово и пусково реле – периодически се проверяват контактите на релетата и се почистват от нагар на шмиргел.
•    Включващ механизъм – отстраняването на неизправностите се извършва при разглобяване на стартера, като повредените части се заменят.
•    Регулировки при стартера – регулиране на механизма се състои в синхронизираните моменти и затварянето на контактите на веригата. Когато челото на зъбното колело се докосне до маховика, трябва да стане затваряне на контактите.
•    Регулиране на пусковото реле – регулира се разстоянието между котвата и електромагнита. Става на специален диагностичен стенд.