log in

Електрообзавеждане

Електрообзавеждане на автомобили – сигнални системи и контролни измерителни уреди

1.Предназначение, изисквания, видове:
1.1.Обяснява предназначението на осветителна система. Служи за облекчаване на движението и осигурявяне на нормална експлоатация на овтомобила при работа. Тя се състои от фарове за дълги и къси светлини, ломпи за осветяване на кабината, лампи за осветяване на арматурното табло.
1.2.Обяснява предназначението на сигналната система:
- светлинна
- звукова
Светлинна сигнална система – тя действа при спиране и завои. Служи за предупреждаване за посоката на завиване, в която водачът це продължи да се движи с автомобила.
Звукова сигнална система – служи за сигнализиране от водача за приближаването на автомобила и предупреждаване за евентуална опастност.
1.3.Обяснявя предназначението на контролно – измервателните уреди – служи за показване на всички възли и уреди на автомобила, защото без тях е невъзможно.
1.4.Обяснявя предназначението на допълнителното обзавеждане.


2.Устройство
2.1.Описва устройството на сигналната система – тя включва светлинна и сигнална система.
2.2. Описва устройството на:
- светлинна сигнална система
- звукова сигнална система
Светлинна сигнална система – тя се състои от сигнални лампи, предни и задни, превключватели, прекъсвач, контролна лампа и включвател на стоп-сигнала. Състои се още от червена светлина /стоп – сигнал/, бяла светлина за движение на заден ход.


2.3. Описва устройството на контролно – измервателните уреди:
 - амперметър
  - термометър
- горивопоказател


Амперметър – състои се от текстолитова пластина, към която са закрепени клемите, месингова шина и постоянен магнит. Състои се от стрелка със сърцевина, която е монтирана на ос и може да се движи по скалата.
Термометър – състои се от дачик, пружини и текстолитова втулка с клема, състои се още и от три намотки, които са навити върху макара.
Горивопоказател – състои се от дачик – реостат с поплавък, монтирани в резервоара за гориво и показващо устройство, монтирано на арматурнотот табло.
3.Действие
3.1.Обяснява действието на:

- Звукова сигнална уредба – служи за сигнализиране от водача за приближаването на автомобила и предупреждаване за евентуална опасност. В уредбата се включват източник на ток / акумулатор /, бутон и клаксон. Клаксонът се състои от електромагнит с Ш – образна сърцевина и намотка, корпус, към който чрез стойката и прастината са закрепени котвата и стеблото. От единия край на стеблото са закрепени мембраната и резонаторът, а от другия – болтът с гайката и контрагайката. Към стойката са закрепени контактите на прекъсвача. Външно клаксонът е поместен в кутия и покрит с нарязан капак. При включване на веригата чрез бутона електрическият ток от акумулатора постъпва в намотката на електромагнита. Веригата се затваря чрез прекъсвача. Сърцевината се намагнетизира и привлича котвата заедно със стеблото, мамбраната и резонатора. От това движение мамбаната се огъва, а резонаторът се изправя. Стеблото с гайката прекъсва веригата в прекъсвача. Токът спира, котвата се освобождава и мемраната се изправя, а резонаторът се огъва. Контактите отново се допират и затварят веригата на електрическия ток. По такъв начин се създава редуване на прекъсване и възстановяване на електрическата верига и вибрация на мембраната /до 400 пъти в мин./ и въздушната среда, като се създава съответен звук. За предазване на контактите от искрене успоредно на прекъсвача е свързан кондензаторът. Силата на звука се регулира с гайката и контрагайката върху винта. При увеличаване на хлабината между гайката и прекъсвача се увеличава огъването на мембраната и от това звукът става по-силен. Височината на тона се регулира посредством стойката чрез изменение огъването на пластината и разстоянието между сърцевината и котвата. Клаксонът консумира силен ток, поради което бутонът бързо обгаря. Затова в някои конструкции / особено при два клаксона / бутонът включва реле, а релето – клаксона.
- Светлинна сигнална уредба – действа при спиране и завой. Сигнализирането за посоката на завиване,в която водачът ще продължи да се движи, се извършва чрез включването на мигаща светлина в левите и десните предни и задни габаритни лампи /на някои автомобили се монтират и специални лампи/. Сигнализирането за спиране на автомобила се извършва чрез включването на червена светлина /стоп-сигнал/ в задните лампи. При движение на заден ход се включва задна бяла светлина. Светлинната сигнална уредба се състои от предни и задни сигнални лампи, превключвател, прекъсвач, контролна лампа и включвател на стоп-сигнала. Най – често за предни и задни сигнални лампи се използват жичките със сила 12 W от габаритните лампи. Ръчния превключвател се монтира на кормилната колона и служи за включаване на съответния мигач от водача и за изключването му при излизане на автомобила от завоя. При някои конструкции превключателят има три положения: средно – изключено и две крайни, когато се включва левия или десния мигач.
3.2. Обяснява действието на контролно – измервателните уреди:
- амперметър
- термометър
- горивопоказател
Амперметър – при липси на ток под действието на постоянния магит сърцевината и стрелката се намират в средно положение. Когато по шината протича електрически ток, се създава магнитно поле, там взаимодейства с постоянния магнит и отклонява сърцевината и стрелката. В зависимост от направлението  на / от акумулатора или към него/ стрелката се отклонява към минус или плюс. Отклонението към плюс показва зареждане, а към минус – разрежадне на акумулатора.
Термометър – при включване на електрическия ток /чрез контактен  ключ на запалването/ се създава постоянно магнитно поле в намотката. При ниска температура на охлаждащата течност съпротивлението на термистора е голямо и протичащия през намотката О1 ток, създаденото магнитно поле са по-слаби от тока и магнитното поле О2. Сумарното действие на магнитните полета задържа стрелката в лявата част на скалата, където са означени ниските стойности на температурата.
Горивопоказател – когато резервоара е пълен, плъзгача включва реостата изцяло. При изразходване на горивото и преместване на плъзгача, токът и съответстващото магнитно действие на намотката О1 се увеличава. Резултатното магнитно поле от трите намотки премества стрелката по скалата на съответното показване.
4. Диагностика, Т.О. и ремонт
4.1. Обяснява диагностиката на сигналната система – при тази уредба неизправностите са прекъсване ........... на пътепоказателите и работата на клаксона, това изгаряне се дължи на лампи, разлабване на съединителя, прекъсване и прегряване в проводниците, прегряване на контактите на клаксона и нарушаване на регулировките на пътепоказателите и клаксона. Честотата на миганията е от 63 до 120 в минута и се гегулира от термоелектромагнитния прекъсвач на клаксона и регулира силата на звука и височината на тона.
4.2. Описва операциите на Т.О на сигналната система: прегорели крушки /мигачи, стоп-светлини и др./.
4.3. Обяснява ремонта на сигналната система: Подмяна на изгорели крушки, подмяна на прегорели жици и др.