log in

Електроника

Системи за управление в автомобилната електроника

Едни от най-често използваните системи за управление в автомобила са:

1. ABS

Антиблокираща система-използва специални сензори, които следят честотата на въртене и на четирите колела. Ако в процеса на спиране едно от тях блокира, микропроцесора намалява спирачното усилие върху него със специални модулатори на налягането, вградени в уредбата. По този начин спирането на автомобила при наличието на мокри и хлъзгави участъци се свежда до оптималната физическа възможност като се подобряват спирачните свойства и управляемостта. Системата може да се изключва и включва при необходимост от водача.

 

2. ASD

Система за изключване на диференциала при буксуване на едно от колелата. При нея ако едно от колелата попадне върху мокър, заледен или заснежен участък,системата блокира диференциала и премахва възможността от буксуване.Системата може да се изключва и включва при необходимост от водача.

3. Traction control

Електронна система за контрол на момента, който се развива от двигателя. Тя следи въртящият момент, който се предава от двигателя към трансмисията и при необходимост го намалява. По този начин дори при рязко натискане на педала за газта задвижващите колела немогат да пробуксуват. С това се увеличава стабилността на автомобила и той не може да поднесе при потегляне и максимално ускорение.

4. Check control

Проверяваща електронна система -системата контролира работата на всички основни съоръжения и контролни лампи в автомобила. При промяна на състоянието на някои от съоръженията или лампите подава светлинен или звуков сигнал.

5.DME

Електронно управление на двигателя - тя управлява впръскването на горивото в цилиндрите, запалителната уредба и регулирането на състава на сместа чрез “ламбда”-сондата в катализатора. Заедно с това изпълнява многобройни допълнителни функции. Най-важната от тях е да осигури минимален разход на гориво при съответното натоварване на двигателя и с това да се намали отделянето на вредни газове.

6. Active suspention

Контрол на окачването - тя следи наклона на купето и при достигане на определен ъгъл подава необходимите команди към хидро-цилиндрите на амортисьорите от окачването, с което се осигурява необходимата стабилност на автомобила при движение в завой с по-висока скорост.

7. ESP

Електронна стабилизираща програма - програма, подобряваща стабилността при заобикаляне на внезапно възникнало препятствие, при движение в завой, спиране и занасяне.

8. CBS

Контрол на спирачното усилие -система за контрол на спирачното усилие в завой. Контрола се извършва като се повишава спирачното усилие на колелата от външната страна на завоя и разтоварват тези от вътрешната страна на завоя.

9. Board computer

Служи за предоставянето на водача на актуална информация за най-важните данни, които могат да бъдат отчетени при пътуване като: средна скорост, температура на околната среда, вътрешна температура, среден разход на гориво, отдалеченост от крайната точка на пътуване, евентуални ограничения в скоростта и др. Данните се отчитат на дисплей по желание на водача.

10. АСС

Автоматично регулиране на дистанцията

Активирана,системата поддържа предварително избраната дистанция спрямо автомобила отпред и респективно регулира скоростта на движение. AСС предлага по този начин на водача комфорт и намалява отговорността. В основата на системата лежи сензор-радар с радиус на действие до 200 метра, както и хоризонтален ъгъл на отвора от 12 градуса. Сензорът и контролната система представляват единна система и обикновено се намират зад охладителната решетка на предния капак. Предимството на радарната технология е, че тя работи благонадеждно независимо от атмосферните условия или от състоянието на пътя. Според сигналите на сензор- радара системата за контрол измерва се не само отстоянието, но и скоростта на приближаване до предния автомобил. Ако в обхватът на радарния сензор се намират повече от един автомобил, то се избира един от тях, според когото да се регулира дистанцията. АСС не реагира при неподвижни препятствия и идващи насреща автомобили.